دوشنبه ۱۱ فروردین سال ۱۳۹۹

گفتگوی اختصاصی با ساناز فاضلی ، تلاش یک قرن فعالیت زنان و حضور وزیر زن در آموزش و پرورش

ساناز فاضلی فعال مدنی :زنان در طول تاریخ در جهان فراز و نشیب ها، تجربیات یکسان برای حضور در عرصه اجتماع ، سیاست و قدرت داشتند . حضور زنان درتاریخ معاصر از دوره قاجار و با قدرت و نفوذ مهد علیا مادر ناصرالدین شاه آعاز شد ، وی که زن پرنفوذی در سیاست و لابیگری بود بعد از فوت همسرش 45 روز بر مسند قدرت نشسته و انتقال قدرت را بدون هیچ تنشی به پسرش ناصرالدین شاه منتقل کرد . در زمان استبداد صغیر ،سال 1288 با حمله‌ی بی بی مریم بختیاری و مبارزه با نیروهای قزاق و خلع محمد علی شاه تهران توسط مشروطه خواهان فتح شد . بعد از حضور رضا پهلوی بر مسند قدرت ، هیچ زنی بعنوان مدیر سیاسی در ایران وجود نداشت ، در این برهه زنان اشراف زاده و متمولی که به فرنگ رفته بودند به ایران آمدند و برای رفاه زنان تلاش کردند ،یکی از این زنان ستاره فرمانفرما ییان که در سال 1337 که اولین مدرسه عالی مددکاری را در تهران تاسیس کرد ، در دوره انقلاب سفید شاه و مردم بسیاری از تغییرات دمکراسی در زندگی زنان مانند حق رای ، وجود نهاد‌های مدنی ، قانون حمایت از خانواده و منع قانون طلاق یکطرفه و سخت شدن چند همسری صورت گرفت ، در این زمان حضانت کودکان بعد از فوت و طلاق به مادر کودک داده می‌شد ، در سال 1342 اولین گروه زنان در انتخابات مجلس راه یافتند که اکثر آن زنان از همسران ، بستگان رجال و یا امرا محسوب می‌شدند ، در دوره پهلوی دو وزیر زن وجود داشت که دو کابینه وزرات فرهنگ و آموزش و پرورش و دیگری وزرارت امور زنان را بعهده داشتند . 

وی افزود :حضور زنان درعرصه اجتماع ، سیاست ، دانشگاه  اواخر دوره پهلوی قوت گرفت و انقلاب شکوهمند را رقم زد ، بعد از انقلاب بسیاری از افراد به خدمت امام رفتند و مخالفت خود را نسبت به حضور زنان اعلام کردند وقتی امام مظلومیت تحمیل شده  به زنان را دید خطاب به مخالفین زنان گفت :" این زنان بودند که  نظام طاغوتی را هم دوش و پیشتاز  با مردان منحل کردند ، از ابتدای انقلاب  87 نماینده زن بر کرسی نمایندگی مجلس شورای اسلامی نشسته اند ، در دوره اول مجلس شورای اسلامی فقط  4 زن از تهران اولین نمایندگان مجلس شورای اسلامی بودند . حال زنانی را میبینم که از سراسر کشور با قدرت و توانمندیکاندید مجلس ، شورا ، حتی ریاست جمهوری میشوند ، این زنان راهی را رفته اند که سالهای متمادی بر سر بسیاری از مطالبات با جامعه‌ی مرد سالار جنگید ه اند  و پرچم دار تلاش و فداکاری  در عرصه اجتماع هستند .

وی ادامه داد:اولین زن وزیر بعد از انقلاب خانم دستجردی بود زن توانمندی که در دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد معرفی شد ، بعد از انتخابات سال نود و دو ، مطالبات زنان برای حضور در عرصه اجتماعی و سیاسی  شکل و ساختار  جدیدی به خود گرفت .بسیاری از فعالین حقوق زنان معتقد هستند ، جناب آقای روحانی و سایر نمایندگان مجلس به هیچ یک از وعده‌های خود عمل نکرده اند وعده‌های عمل نشده مانند پرتگاهی است که برخی برای خود تکیه گاه میبینند که این نگرش اشتباهی است .

فاضلی ادامه داد : پیشنهاد وزیر  زن آموزش و پرورش  که توسط برخی از فعالین مدنی و سیاسی  ، نمایندگان زن مجلس مطرح شده است ،بسیاری از زنان از این پیشنهاد حمایت می‌کنند . وزارت خانه‌ی آموزش و پرورش نیازمند تلاش مادرانه است زیر ساخت‌های آموزشی و پرورشی نیاز به تغییر دارد .

این فعال مدنی اضافه کرد: تبعیضات در آموزش و پرورش ، بوجود آمدن مدارس غیرانتفاعی و هیئت امنایی ، تیزهوشان ، شاهد ،... رشد و ترقی بسیاری از کودکان را میگیرد ، شهریه‌های مدارس ، عدم توان خانواده کودکان و نوجوانان در برآورده کردن نیاز‌های اولیه تحصیل کودکان که شامل لوازم و تحریر و لباس فرم باعث ترک تحصیل چند هزار دختر و پسر در ایران شده است . کودکان در مدارس دولتی از بسیاری امکانات محروم هستند ، مدارسی در تهران و شهر‌های بزرگ وجود دارد که شهریه 50  تا 150 میلیون تومانی دریافت میکنند ، کلاس موسیقی ، زبان ، طراحی و نقاشی و مبانی کامپیوتر و رباتیک دارند عدم توازن در آموزش ، شکاف طبقاتی و لوکس شدن مدارس اشتباه بزرگی بوده است که در این سالیان رشد کرده است . بسیاری از دختران در مناطقی مانند سیستان بلوچستان به دلیل نبود معلم زن از تحصیل در دوره ابتدایی باز مانده  و مجبور به ازدواج اجباری با افراد مسن شده اند . طبق اصل 30، 3 ، 34 ، 4 قانون اساسی آموزش و پرورش رایگان است امیدوارم محقق شدن این امر در دستور کار وزیر آموزش و پرورش جدید  باشد . 

 


پیام یا سوال خود را برایمان بفرستید

پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.*

*