دوشنبه ۱۱ فروردین سال ۱۳۹۹

نشست جوانان ، نهاد ورزش صلح

نشست جوانان ، ورزش صلح به مناسبت روز جهانی جوان در تهران خانه گفتمان شهر خانه وارطان  برگزار شد ، سخنرانان جناب آقای دکتر مقصود فراست خواه ، دکتر امیر مسعود امیر مظاهری ، دکترندا شهرزاد ،دکتر  مجید خاتونی ، مهمانان جناب کاظم علیایی مدیر عامل سابق باشگاه استقلال ، خانم ساناز فاضلی فعال مدنی در این جمع حضور داشتند .

محوریت این نشست ارتباط ورزش با صلح در جوامع ، حضور زنان در ورزش ، تاثیر ورزش و جوانان در برقراری صلح اجتماعی ، توجه به رقابت سالم و به وجود آمدن گفتمان صلح از طریق ورزشهای مشترک در عرصه بین الملل بعنوان زبان و پل ارتباطی بین الملل  بود .

مفصود فراستخواه ، جامعه شناس در نشست جوانان ، نهاد ورزش و صلح می‌گوید : صلح یک حس ، تربیت ، یک نوع یادگیری اجتماعی است . اگر درجامعه یک فرد بدبخت وجود داشته باشد به خوشبختی نخواهیم رسید ، جنگ و بدبختی به این دلیل وجود دارد که زبان اجتماعی بین المللی وجود ندارد . در این میان ورزش ، میتواند عنصر مهمی باشد .

وی افزود:وقتی من بصورت قانونی فریاد بزن، که خانم‌ها نمیتواند در مجامع ورزشی حضور داشته باشند ، چطور میتوانم از صلح حرف بزنم ? در جامعه ای که قانون ازجنسیت خاص ، نژاد خاص ، قوم خاص و نمونه هایی از این قبیل صحبت کند ، طبعا هیچ صلحی نمی‌تواند وجود داشته باشد .

وی ادامه داد :در نظام حقوقی بین الملل اشکالاتی وجود دارد که برای حل و فصل رضایت بخش مخاصمات ، منازعات هیچ نوع پروتکل‌های رضایت بخشی نداشته باشد ، نمیتوان به صلح رسید وقتی سلاح‌های کشتار جمعی وجود دارد صحبت از صلح ، امری غیر عقلانی است .

مجید خاتونی کارشناس ورزشی می‌افزاید : تیم‌های ملی تنها نهاد و حایگاهی است که از قومیت طبقات مختلف اجتماع در آن حضور دارند .نهاد ورزش در امتداد نهاد خانواده به شکل گیری هویت جوانان و رشد شخصیت اجتماعی آنان کمک میکند .در ورزش میتوان گفت غریزه ای که به دنبال اتحاد و حفاظت است و غریزه ای که به دنبال نابودی است در مورد ورزش وجود دارد ، یعنی از طریق ورزش هم دوست و هم دشمن وجود دارد و در تشکیل هویت فردی و جمعی نقش دارد .

 

امیر مسعود امیر مظاهری از دیگر سخنرانان جلسه درباره مفهوم جوانی می‌گوید : در بحث زنان و جوانان ، نوعی بدگمانی اجتماعی وجود دارد که این نگرش از تاریخ و حتی اشعار سروده شده در باب نا پختگی جوانی ، هوس‌های جوانی ، جوان را نادان و نا پخته می‌داند نشات گرفته است .

وی در ادامه می‌افزاید : اگر میخواهیم رقابت درست همراه با صلح بوجود آید باید نهاد سازی اجتماعی صورت بگیرد ، در واقع استعداد یابی به گونه ای باشد که تمام لایه‌ها و طبقات اجتماعی بتوانند به یک میزان از تسهیلات به این حوزه برخوردار شوند ، نابرابری اجتماعی در کنار این موارد سبب میشود تعارضات در شکل‌های مختلف نمایان شود ، این تعارضات با تعبیر در نگرش کلیه سطوح نظام اجتماعی صورت می‌پذیرد ، تا به یک گفتمان و یک تفاهم اجتماعی برای ساخت نظام اجتماعی مبتنی بر صلح بوجود آید .

کاظم علیایی  مدیر عامل سابق باشگاه استقلال در ادامه می‌گوید : حضور زنان در عرصه اجتماع و اقتصاد ، سیاست و ورزش می‌تواند بسیاری از سد‌ها و موانع را از بین ببرد ، تا زنان با هم  متحد نباشند و برای خواسته‌های خود هزینه ندهند هیچ توفیقی حاصل نمیشود .

ساناز فاضلی در ادامه صحبت‌ها اضافه کرد : جامعه ایران جامعه‌ی جنسیت زده ای هست که زنان هیچ حق و حقوقی در بسیاری از اموردر سیاسیت و حتی امور مربوط به مسایل خود را ندارند ، کوچکترین مسله در حوزه زنان ،بازار کاسبی عده ای را فراهم کرده ، ولی هیچگاه دریچه روشنی نمایان نشده است ، عربستان سعودی که 1400 سال زنان را محدود میکرد حال میبینیم زنان باهورزشگاه میروند ، رانندگی میکنند و بدون اذن شوهر یا پدر از عربستان خارج میشوند ودر این کشور هیچ اتفاقی که بخواهد اسلام را در خطر بیندازد  ،نیفتاده است در ایران   زنان نجیب و شایسته ای و مسلمانی  وجود دارد که در هیچ جای جهان وجود ندارد ولی متاسفانه همیشه زنان قشر درجه سه جامعه بوده اند .

وی افزود :وقتی نام جوان و ورزشکار به میان می‌آید  تنها تصوری که در ذهن تداعی میشود پسران و مردان  جوان هستند ولی هیچ گاه در ذهن‌ها تصویر زن نمیتواند جوان  و ورزشکار باشد ، در اجتناع ما به دلیل نگرش مردسالارانه و تبعیض آمیز  تصویری که از زنان وجود   داردبی خردی و عدم توان و درک و منطق است ، درصورتیکه یک زن میتواند سوارکار ، موتورسوار ، خلبان باشد ، در حال حاضر زنان  باید برای کوچکترین مطالبات انسانی و بحق خود 50 برابر یک مرد تلاش کنند که این نشان دهنده تبعیض و جنسیت زدگی جامعه است ،"رهبری معتقد است ، اگر کسی با استناد به بینش اسلامی بخواهد زن را از کار علمی محروم کند ، از تلاش اقتصادی بازدارد یا از تلاش سیاسی و اجتماعی بینصیب سازد بر خلاف حکم خدا عمل کرده است ، زن هرچه میتواند تلاش  اقتصادی ، سیاسی ، اجتماعی کند ، شرع مقدس ، مانع نیست". ولی متاسفانه راه بسیار طولانی در مسیر زنان برای برابری وجود دارد .

 

 

 


پیام یا سوال خود را برایمان بفرستید

پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.*

*