دوشنبه ۱۱ فروردین سال ۱۳۹۹

سرطان دهان چیست

سرطان دهان یک واژه کلی است که به مجموعه ای از سرطان‌ها در حفره دهان گفته می‌شود و می‌تواند منشاء‌های مختلفی مانند استخوان، غدد بزاق و لنفاوی داشته باشد.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، استادیار بخش بیماری‌های دهان، فک و صورت دانشکده دندانپزشکی شیراز، گفت: سرطان دهان از بافت‌های مختلف دهان نشات می‌گیرد، اما حدود ۹۰ درصد سرطان‌های حفره دهان را سرطان سلول سنگفرشی یا سرطانی که از لایه سطحی مخاط منشاء می‌گیرد، تشکیل می‌دهد.

 

دکتر «فهیمه رضازاده» سرطان سلول سنگفرشی را یکی از شایع‌ترین سرطان‌های بدن عنوان کرد که شیوع آن حدود سه درصد است، یعنی از هر ۱۰۰ نفر، سه نفر احتمال ابتلا به این سرطان را دارند و افزود: نکته مهم دیگر این است که این بیماری پس از تصادف، سکته‌های قلبی و مغزی و برخی از سرطان ها، یکی از ۱۰ علت شایع مرگ و میر در جوامع محسوب می‌شود.

 

او با هشدار نسبت به افزایش میزان مرگ و میر سرطان دهان، گفت: مراجعه به موقع، می‌تواند این میزان را کاهش دهد، البته مراجعه نکردن افراد به پزشک، پایین بودن سطح آگاهی و کم توجهی آنان، نسبت به این بیماری، علت این افزایش است.

 

دکتر رضازاده، بیان کرد: سرطان دهان بیشتر در افراد بالای ۴۰ سال ایجاد می‌شود و یک سرطان وابسته به سن است، به عبارتی با افزایش سن، احتمال مواجهه با عوامل خطر بالا می‌رود و با تجمع تغییرات ژنتیکی در بدن، فرد مستعد‌تر می‌شود.

 

این استادیار دانشکده دندانپزشکی شیراز اضافه کرد: در آخرین مطالعات انجام شده، شیوع سرطان دهان در آقایان بیشتر از خانم‌ها و بیشترین محل بروز این نوع سرطان، زبان و کف دهان است.

 

دکتر رضازاده با بیان اینکه سرطان دهان مشابه دیگر سرطان هاست و علت شناخته شده ای ندارد، افزود: یک سری عوامل خطر در بروز آن نقش دارد که مهم‌ترین و اصلی‌ترین فاکتور خطر آن، سیگار است، سیگار هم برای فرد سیگاری و هم برای اطرافیان آن خطر دارد.

 

بیشترین مبتلایان به سرطان دهان چه کسانی هستند؟

 

به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه، ۸۰ درصد افرادی که تشخیص سرطان دهان برای آنان داده شده، افراد سیگاری هستند که این آمار نشان می‌دهد سیگار ریسک فاکتور مهمی است، البته ترک سیگار در یک فرد(به ویژه جوانان) در لحظه باعث می‌شود پنج تا ۱۰ سال بعد، ریسک خطر ابتلا به این نوع سرطان کاهش یابد.

 

استادیار بخش بیماری‌های دهان، فک و صورت دانشکده دندانپزشکی شیراز، گفت: امروزه محصولات جدیدی به اسم تنباکوهای غیر تدخینی با مدل‌های مختلف در بازار وجود دارد که به دلیل نبود آگاهی افراد به ویژه نوجوانان و جوانان از خطرات آن، مصرف بسیار بالایی دارد و نکته قابل توجهی که خانواده‌ها باید دقت کافی داشته باشند، این است که مصرف این نوع محصولات در خانم‌ها به ویژه دختران کم سن و سال شیوع بیشتری دارد.

 

دکتر رضازاده ریسک ابتلا به سرطان دهان را در افراد مبتلا به بیماری کم خونی پلامر وینلسون، ۲۰ برابر بیشتر از افراد دیگر عنوان کرد و گفت: همچنین ریسک ابتلا به این نوع سرطان در افرادی که تحت عمل پیوند سلول‌های خونی یا سلول‌های بنیادی قرار گرفته اند، ۱۴ برابر بیشتر از افراد دیگر است.

 

او یکی از عوامل خطری که در سطح پایین قرار دارد را تحریکات دهان مانند دندان شکسته، دندان پر کرده تیز و دندان مصنوعی برشمرد و ادامه داد: البته این عوامل به تنهایی ایجاد سرطان نمی‌کند، هر عاملی که باعث زخم در دهان شود و آن زخم بیشتر از یک ماه در دهان باقی بماند، یک علامت خطر است که بیمار باید به پزشک مراجعه کند، همچنین آفت‌های دهانی، عوامل ایجاد کننده مختلفی دارد، اما مرتبط با سرطان دهان نیستند.

 

نشانه‌های سرطان دهان

 

این پزشک متخصص، بیان کرد: وجود یک توده در حال رشد در دهان، زخم‌های مزمن بدون درد بیش از یک ماه، ضایعه سفید در دهان و قرمزی بدون درد، از نشانه‌های این سرطان است و احساس ناراحتی در دهان، بدحسی و بی حسی در مخاط دهان مانند زبان یا بی حسی لب و با پیشرفت آن، اختلال در بلع و صحبت کردن، ضعف و کاهش وزن و خونریزی در دهان، می‌تواند از دیگر نشانه‌های این نوع سرطان باشد.

 

او ادامه داد: سرطان دهان یک علامت خاص و مشخصی ندارد، به همین دلیل بیماران اغلب دیر مراجعه می‌کنند، بنابراین مراجعه به موقع بیماران با مشاهده هرگونه تغییری در مخاط دهان می‌تواند منجر به تشخیص زودتر و درمان موثرتر شود.

 

دکتر رضازاده یادآور شد: با وجود درمان پذیر بودن اکثر موارد سرطان‌های دهانی، پیشگیری مهم‌ترین وجه این بیماری است، این نکته به ویژه در برخی بیماران که تاریخچه خانوادگی ابتلا به سرطان دارند و یا خود فرد مبتلا به ضایعات دهانی پیش سرطانی است، اهمیت بیشتری دارد، همچنین تغذیه مناسب سرشار از میوه و سبزی، رژیم غذایی مفید و پرهیز از سیگار و الکل، احتمال ابتلا به سرطان دهان را کاهش می‌دهد.


پیام یا سوال خود را برایمان بفرستید

پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.*

*