دوشنبه ۱۱ فروردین سال ۱۳۹۹

ساناز فاضلی فعال حقوق کودکان درخواست تصویب طرح تعیین صلاحیت والدین جهت حضانت کودکان بعد از طلاق و ازدواج مجدد والدین را به رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس جناب دکتر الهیار ملکشاهی تقدیم کرد

گفتگوی تلفنی خانم ساناز فاضلی فعال مدنی  با رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس  جناب دکتر الهیار ملکشاهی جهت تصویب طرح تعیین  صلاحیت والدین جهت حضانت کودکان بعد از طلاق و ازدواج مجدد .این طرح و ایده توسط خانم ساناز فاضلی نوشته شده است و حدود چهارصد امضا جهت تصویب این طرح توسط مردم صورت پذیرفته است . در حال حاضر این طرح تقدیم رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شده است .

شرح کامل این طرح به شرح زیر است :

طرح تعیین صلاحیت والدین جهت حضانت کودکان بعد از طلاق و ازدواج مجدد والدین

سالهاست بحث سرپرستی و حضانت کودکان  مورد مناقشه بین والدین کودکان در زمان طلاق یا فوت یکی از والدین بوده است . کودکان بعد از طلاق والدین وارد بحران  هایی که در شکل و ساختار خانواده اتفاق می‌افتد میشوند ،گاهی اوقات این کودکان مورد آزار و اذیت لفظی ، تحقیر ، آزار و اذیت روحی ، روانی ، جنسی و جسمی و ... از طرف والدین ، پدر بزرگ و مادر بزرگ ، مادر خوانده و پدر خوانده و سایر اقوام قرار میگیرند.

ساختار و شکل خانواده به یکباره تغییر کرده ، پدر یا مادری که بنا به هر دلیلی به دنبال حضانت کودک بوده اند ولی به هر نحوی یکی از والدین موفق به دریافت حضانت کودک شده اند که گاهی یک یا هر دو از والدین صلاحیت نگهداری از کودک را نداشته و ندارند ، از کودک نگهداری میکنند و چون هیچ نظارتی بر نحوه‌ی نگهداری کودک در تامین نیازهای اولیه خوراک ، پوشاک آرامش روانی سلامت جسمی و روحی کودک ... نیست بعد از مدت زمان طولانی کودک دچار بحران و آسیب‌های شدید شده است . طبق تحقیقات پیرامون که اینجانب از نزدیک با آن روبرو بوده ام برای شمامثالی می‌آورم  که به شرح ذیل است :

پدر یا مادری که از لحاظ سلامت جسمی و روانی و اخلاقی موجه نیستند ، حضانت کودکی را بر عهده میگیرند که کودک با ناهنجاری‌های اخلاقی که پدر یا مادر  انجام میدهد دست به گریبان میشود .

گاهی دیده شده که پدر کودک  به دلیل مرفه بودن، مادر کودک تصمیم میگیرد که کودک نزد پدرش باشد ، چون تصور میکند تمام نیازهای کودک توسط پدر کودک تامین میگردد و پدر به دلیل عدم پایبندی اخلاقی و روانی و شرعی ، روابط  نامشروع و خارج از ازدواج دارد.

 مسله روابط نامشروع و خارج از ازدواج تنها مربوط به پدر کودک  نمیباشد در مادران کودکان روابط نامشروع  هم دیده شده است .کودک با انواع و اقسام شکنجه‌های جسمی،روحی و روانی روبرو میشود .کودکان این مسایل را در زندگی خود میبینند ولی چون از بیان این مسایل به دلیل خشونت والدین میترسند و همچنین نظارتی توسط مراجع قانونی و زیر صلاح در بحث کنترل زندگی و رفاه حال کودک صورت نمی‌پذیرد .

این موضوعات ، که مربوط به آسیب‌های کودکان توسط والدین و همچنین مادر خوانده و پدر خوانده  است هیچگاه بیان نمیشود .ما با عدادی زیادی از کودکان و نوجوانان آسیب دیده  در اینده روبرو هستیم .

 این موضوع هم در حضانت کودک توسط مادر هم میتواند اتفاق بیفتد ، مادری که بعد از طلاق شغل و حرفه ای را ندارد، در ابتدای امر شاید از طریق مهریه و نفقه مادر وکودک امرار معاش کنند ولی بعد از مدتی به دلیل فشار اقتصادی ، با انواع و اقسام روابط نافرجام و خارج از ازدواج ، صیغه مادر کودک ، به ذهن و روان کودک ونوجوان لطمه وارد میکند و کودک با مسایل روحی شدید و حتی شکنجه، تعارضات جنسی توسط پدر خوانده و وبا شکنجه کودک ، آزار و اذیت لفظی ، تحقیر توسط مادر خوانده روبرو می‌شود،  جسم روح و روان کودک و همچنین کودکی این قشر آسیب پذیراز بین میرود . در بسیاری از موارد بسیاری از آزارو اذیت‌ها متاسفانه در جایی گزارش نمیشود و تعداد کمی کودکان شانس این را داشته اند که از آزار و اذیت رها شوند.کودک حس امنیت و ارامش روانی را ازدست میدهد.

عدم نظارت بر زندگی کودکان باعث بوجودن آمدن بخش وسیعی از بزرگسالان آسیب دیده را در آینده روبرو هستیم .در حال حاضر تعداد کمی از کودکان از آسیب معصون می‌مانند .به دلیل انحراف اخلاقی والدین ، ازبین رفتن بنیان خاتواده و شکل گیری ناهنجاری در قالب هنجار و عدم رعایت موازین اخلاقی ، اعتیاد ، قساد ،اخلاقی و الدین و .... تعداد زیادی از کودکان در لایه‌های پنهان در سطوح مختلف اجتماعی و اقتصادی با هزاران آسیب دست با گریبان هستند . 

این آسیب‌ها در بین کودکانی که والدین از قشر مرفه و متوسط و فقیر را دارند بصورت یکسان است . در جامعه ای که هر روز هزاران نفر در شرف طلاق هستند و بنیان‌های سست خانواده که کم کم جای خود را بین مردم پیدا کرده است .حق و حقوق کودکان در لابه لای زد وخوردهای و تسویه حساب‌های والدین محو و بیشتر به شکل نمایش غم انگیز افوال زندگی کودک رو به تصویر می‌کشد . کودکان شبیه بزرگسالانی میشوند که زودتر از موعد نبض تلخ آسیب رالمس میکنند ، این کودکان نیاز به حمایت دارند که حق و حقوقشان بصورت کامل گرفته شود .موضوع صلاحیت والدین مقوله ای نیست که فقط مختص به خانوادهای طلاق باشد این موضوع میتواند در بحث کودکانی که در خانواده‌های معتاد و بد سرپرست دارند مورد بررسی قرار بگیرد .لذا برای تحقق شدن این امر راهکاری پیشنهاد شده است که به شرح ذیل می‌باشد :

۱/در بحث حضانت کودکان تعیین صلاحیت والدین از لحاظ پایبندی به اصول اخلاقی ، روحی ، روانی ، جسمی ، و توانایی در تربیت و رشد کودک و توان اقتصادی والدین ..... مورد بررسی قرار بگیرد

۲)این صلاحیت از طریق مددکاری اجتناعی و پزشکی قانونی باید مورد بررسی و کنکاش قرار بگیرد ، همانطور که در مقوله حضانت کودکان برای فرزند خواتدگی مورد بررسی قرار میگیرد .

۳)اطلاعاتی که مددکار اجتماعی و پزشکی قانونی از طریق آزمایشات روحی و روانی ،جسمی ،.... در اختیار قاضی قرار میدهد.

(اطلاعاتی که مددکار اجتماعی باید بصورت پیوسته و دوره ای وتصویر جامع و کاملی را از زندگی کودک در اختیار قاضی قرار بدهد)

۴)حضانت کودک بعد از بررسی‌های پزشکی قانونی که پدر و مادر کودک را از لحاظ روحی و روانی و .... مورد بررسی و آزمایش قرار میدهد . طبق آن یک قرار شش ماهه بصورت موقت به پدر و یا مادری که صلاحیت دارد ، حضانت موقت داده می‌شود ، در این مدت مددکار اجتماعی بصورت ماهانه زندگی کودک را از لحاظ وضع مربوط به رشد ، سلامت ، تحصیل ، درمان تغذیه تحت نظارت قرار میگیرد.

۵)طبق این قرار شش ماهه بعد از اینکه تشخیص داده شد، کودک در زندگی خود هیچ مشکلی ندارد و کودک در محیط امن و به دور از خشونت است ، قرار شش ماهه طبق نظر قاضی به قرار دایم تبدیل میشود.

-نکته : نظارت بر زندگی کودک هر سه ماه یکبار تا پایان دوره نوجوانی ادامه میابد این امر همواره ازکودکان و نوجوانان دربرابر،کودک آزاری  ، تجاوز و سایر آسیب‌های مربوط به کودکان جلوگیری به عمل می‌آورد.

]در صورتیکه یکی از والدین قصد ازدواج مجدد (دایم و موقت ) را داشته باشند توسط دادگاه ، صلاحیت پدر خوانده و مادر خوانده مورد بررسی قرار بگیرد (از لحاظ سو پیشینه ، آزمایشات ،عدم اعتیاد و آزمایشات مربوط به سلامت عقلی توسط پزشکی قانونی )که در نهایت به  تایید دادگاه میرسد] .

**در صورتیکه مادر و پدر ازدواج موقت و دائم خود را به دادگاه اعلام نکرده اند یا به هر دلیلی کتمان کرده اند ، قاضی مکلف است طی تحقیق و بررسی حضانت کودک را لغو و برای کودک قیم مورد اطمینان و صلاحیت دار را برگزیدند .حال این قیم یکی از والدین کودک ، اقوام کودک  (به شرط صلاحیت ) و یا سازمان بهزیستی باشد .

در صورتیکه مادر و یا پدر کودک رابطه‌ی خارج از ازدواج و خلاف عرف جامعه را داشته باشند که به کودک آسیب روحی و روانی کند حضانت کودک توسط دادگاه لغو میگردد و سرپرستی کودک به یکی از والدین کودک بصورت موقت داده میشود .در صورت عدم صلاحیت مادر یا پدر کودک ، کودک تحت سرپرستی سایر اقوام صلاحیت دار و یا سازمان بهزیستی قرار میگیرد .

این طرح توسط خانم ساناز فاضلی نوشته شده هر گونه کپی برداری  پیگرد قانونی دارد.
 

 

 


پیام یا سوال خود را برایمان بفرستید

پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.*

*