دوشنبه ۱۱ فروردین سال ۱۳۹۹

شناسنامه دار شدن فرزندان مادران ایرانی اصلاح تابعیت خونی است

لعیا جنیدی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا اظهار داشت: مبنای تابعیت در ایران، خون است و تاکنون تابعیت فقط از طریق پدر مبنا قرار داشته است اما با تصویب این لایحه در مجلس شورای اسلامی، نظام حقوقی ایران با اعطای تابعیت به فرزندان مادران ایرانی از حقوق کودکان و زنان حمایت می‌کند و این اقدام، گام ارزشمندی برای تامین حقوق زنان و گام بزرگتری برای حمایت از حقوق کودکان است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، اصل خون، شیوه‌ای از اعطای تابعیت است که بر اساس آن، ملیت هر شخص بر اساس ملیت یک یا هر دو والد او تعیین می‌شود. این شهروندی یا تابعیت گاهی بر اساس اقوام فرهنگی یا اقلیت‌های اجتماعی نیز تعریف می‌شود.

اعطای تابعیت بر اساس اصل خون در مقابل اصل خاک قرار دارد که دیگر شیوه معمول برای تابعیت است. بر اساس اصل خاک، هر فردی که در قلمرو یا سرزمین یک کشور متولد می‌شود، تابعیت یا شهروندی آن کشور را دریافت می‌کند. اصل خاک بیشتر در کشورهای مهاجرپذیر مورد اقبال واقع شده است هر چند که بسیاری از کشورهای دنیا، تلفیقی از اصل خاک و اصل خون را در نظام تابعیتی خود گنجانده‌اند. 

جنیدی افزود: طبق لایحه پیشنهادی، فرزندان دارای مادر ایرانی و پدر خارجی با درخواست مادر تا قبل از 18 سالگی بدون هیچ پیش شرط دیگر و فرزندان بالاتر از 18 سال به در خواست خود فرد و یک استعلام امنیتی می‌توانند تابعیت ایران بگیرند.

وی یادآور شد: لایحه جدید دولت از مدت‌ها قبل مطرح بود و هر بار با توجه به اختلاف نظرها با تصویب آن موافقت نمی‌شد اما در هفته گذشته دو مرتبه مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت بر اساس مجموع اطلاعات تکنیکی و حقوقی در هیأت وزیران مصوب شد.

معاون حقوقی رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: در صورت تصویب این لایحه در مجلس شورای اسلامی زنانی که داخل کشور همسران خارجی دارند یا در خارج از کشور زندگی می‌کنند، می‌توانند برای فرزندان خود تابعیت بگیرند.

به گزارش ایرنا، هیأت وزیران عصر یکشنبه به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی برگزار شد و در این جلسه، لایحه اصلاح ماده واحده تعیین تکلیف تابعیت فرزندان دارای مادر ایرانی و پدر خارجی را تصویب کرد.

به موجب این لایحه، فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، تا قبل از 18 سالگی به درخواست مادر و پس از 18 سالگی به درخواست خودشان می‌توانند شناسنامه ایرانی دریافت کنند.

منبع:  خبرگزاری ایرنا 


پیام یا سوال خود را برایمان بفرستید

پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.*

*