دوشنبه ۱۱ فروردین سال ۱۳۹۹

ساناز فاضلی :طرح رفع سوتغذیه و بهداشت و درمان رایگان زنان باردار و کودکان باید در اولویت باشد

 در نشستی تحت عنوان  رفع سو تغذیه و بهداشت و درمان رایگان  زنان باردار و کودکان دهک‌های پایین جامعه  از طریق طرح و برنامه یارانه  غذایی  و درمانی که  با حضور خانم ساناز فاضلی  فعال حقوق زنان و کودکان  در جمع فعالان در این حوزه بود اظهار داشت : هنگامی که به مراکز درمانی مراجعه میکنید زنانی را  میبینید که بعد از مراجعه به پزشک متوجه میشوند که جنین رشد کافی را نداشته است ،این زنان تغذیه مناسب را ندارند و بسیاری از زنان دچار سو تغذیه شدید هستندو اکثر آنها با خطر سخت زایی ،زایمان زود رس و یا سقط جنین مواجه هستند .ماجرا تنها به اینجا ختم نمیشود بسیاری از زوج‌ها به دلیل عدم  انجام آزمایشات مربوط به ژنتیک ،کودکانی را به دنیا می‌آو رند که گاهی با انواع و اقسام اختلالات ژنتیکی نادر  ، انواع سندروم‌ها  متولد میشوند که با یک آزمایش ساده ژنتیک میتوانستند از بسیاری از نقص‌ها جلوگیری کنند و کودک سالمی را بدنیا آورندولی متاسفانه بسیاری از زوج‌ها به دلیل عدم آگاهی و عدم توان در پرداخت هزینه‌ها ی مربوط به  آزمایشات ژنتیک ، بعد از تولد نوزاد با نقص ژنتیک هزینه‌های بسیار  زیاد ،سخت و رنج آوری  بر دوش خود تحمل میکنند  و  گاهی مرگ  نوزادان وکودکان خود را نظاره میکنند  .

 

وی افزود :این زنان که اکثرا از قشر  با دهک‌های متوسط ودهکهای  پایین جامعه هستند   از سو تغذیه ، کم خونی  و کم وزنی رنج میبرند و همین امر باعث عدم رشد کافی جنین  در نبود و فقدان بسیاری از آمینو اسیدها و مواد مغذی جهت  رشد جنین میشود . سو تغذیه در در زنان باردار و نیز  کودکان باعث اختلال در رشد مغزی  و عقب ماندگی ذهنی و جسمی و نقص مربوط به ارگان‌های قلبی و عروقی  و  دیابت ،زایمان زودرس خطر سقط جنین  و همچنین عفونت در دوران بارداری میشود.95درصد زنان  اطلاعات کافی در مورد تغذیه و بهداشت در دوران بارداری را ندارند و یا اینکه به دلیل  مسایل مالی و معیشتی قادر نیستند تغذیه سالم را چه در دوران بارداری و چه پس از زایمان داشته باشند . سو تغذیه  دربین زنان باردار در سالهای اخیر بسیار شده بطوری که وقتی با  این زنان و پزشکان آنها صحبت میکنید علاوه بر سوتغذیه درتامین  هزینه‌ها ،انجام معاینات دوره ای، آزمایشات  و سونوگرافی خود مشکل دارند .

این فعال حقوق زنان و کودکان افزود : بحث بهداشت و درمان  زنان باردار  همانند تغذیه امر مهمی هست عدم تامین در هزینه بهداشت  ودرمان در حال حاضر یکی از دغدغه‌های زنان باردار هست در حال حاضر یک سونوگرافی حدود 60 تا 150 هزار تومان است ، ویزیت پزشک حدودا بین 50 تا 100 هزار تومان در تهران و کرج است . با اینکه بیمه سلامت برای رفاه حال اقشار جامعه بوجود آمد  است .ولی تامین کننده نیازه‌های درمانی افراد نیست و در بسیاری از  موارد نبود این بیمه هزینه کمتری را برای افراد دارد این بیمه‌ها شامل مواردی چون سونوگرافی و آزمایشات  ژنتیک و غربالگری و بسیاری از آزمایشات را شامل نمی‌شوند .به دلیل بالا بودن نرخ آزمایشات مربوط به ژنتیک بسیاری افراد نوزادانی  را با انواع نقص‌های ژنتیکی (غیر قابل درمان )بدنیا می‌آورند که درچند میلیون نفر یک نفر با این بیماری متولد میشوند ، این بیماریها و یا نقص‌ها هم برای خانواده‌ها و هم برای کودکان و دید جامعه نسبت به این افراد بسیار سخت ، درد آور و رنج آور  و مشقت بار خواهد بود و در بسیاری موارد دیده شده با اینکه هزینه‌های گاهی چند میلیاردی برای درمان  یا کند کردن روند بیماری برای این کودکان نیاز است و افراد بسیاری از تامین این هزینه بر نمی‌آیند بطوری که ممکن است یک خانواده تلاش خود را برای زندگی کودک خود کنند ولی هیچ فایده ای نداشته باشد . علاوه بر مسایل مالی ،مسایل عاطفی و مرگ کودک میتواند برخی از این آسیب باشد  . اگر طرحی مبنی بر  آزمایش ژنتیک (سایر آزمایشات الزامی مانند ایدز و هپاتیت)بصورت رایگان ، قبل از ازدواج و یا قبل و بعد از  بارداری  بصورت اجباری از افراد گرفته شود.  این طرح هم از آسیبهای روحی و روانی و مالی  به خانواده‌ها جلوگیری میکند هم اینکه کودک سالم‌تر و شادتر  به دنیا خواهند آورد  .این  تعادل در برابری اجتماعی برای تولد افراد بوجود می‌آید و افراد بسیاری مخصوصا دهک‌های آسیب پذیر و زوج‌های جوان میتوانند از این طرح ارزشمند استفاده کنند . 

فاضلی افزود : تغذیه زنان باردار در تولد کودکان تاثیر بسزایی دارد.برای داشتن کودکان و مادران سالم نیازمند  تغذیه و بهداشت و آرامش روانی هستیم .در جامعه ای که بحث تغذیه و بهداشت و آرامش روانی زنان باردار و کودکان نادیده گرفته میشود تعداد افراد مبتلا به انواع عفونت،  عقب ماندگی ذهنی ،عدم رشد کافی در کودکان ، دیابت ، کلسترول و فشار خون ، اختلال در یادگیری و ..را بجای سلامتی به ارمغان می‌آوریم .

وی ادامه داد:گاهی افرادی که  با  من در زمینه تغذیه زنان باردار  و کودکان صحبت میکنند فکر میکنند تغذیه  و بهداشت درمان زنان باردار و کودکان هزینه‌ی اضافه ای بر دوش دولت خواهد گذاشت ولی بحث بر این است که آیا هزینه  ای که قرار است برای تغذیه و رشد ،سلامت  جامعه بر دوش دولت بیفتد بهتر است یا هزینه برای درمان بیماریها ی صعب العلاج و نادر ? آیا هزینه ای که برای آزمایشات ژنتیک و غربالگری استفاده بشود بهتر است یا افزایش هزینه درمان برای انواع نقص‌های ژنتیکی کدام ? ما در ابتدا ببینیم هزینه‌ها یی که میخواهیم بپردازیم بار مثبت خواهد داشت یا منفی ، در بسیاری از کشورها پیشرفته  هزینه‌های مربوط به بهداشت و سلامت جهت از بین بردن سو تغذیه را در برنامه‌های سلامت و رفاه جامعه خود دارند و این طرح را نشان دهنده‌ی پیشرفت جوامع خود در بحث رفاه اجتماعی و حق حیات افراد جامعه برای رسیدن به رشد وتکامل می‌دانند ،این تمایزی است که در بین کشورهای توسعه نیافته با سایر کشورهای توسعه یافته است ، درک درست از اینکه بایددر چه بخشی برای افراد هزینه کنند تا از بسیاری از آسیب‌ها و ناهنجاری‌ها جلوگیری کنند .

وی اظهارکرد : تا زمانی که اهمیت تغذیه و بهداشت  و درمان  زنان باردار و کودکان  جامعه ایران رفع نشود ، این زنان و کودکان همچنان از سو تغذیه و عدم بهداشت و درمان رنج میبرند . نمایندگان مجلس ، فعالان حقوق زنان و کودکان باید در  رفع سو تغذیه و بهداشت گام ارزشمندی بگذارند صحبت‌های بسیاری در مقوله و مباحث آسیب‌های زنان و کودکان گفته و نوشته میشود ولی وقتی پای عمل باشد راهکارها و تلاش‌ها به بن بست می‌خورد  . 

وی تاکید کرد  : مطالبات باید درغالب طرح رفع سو تغذیه و بهداشت زنان باردار و کودکان باشد در این طرح باید بسته‌های غذایی مورد نیاز زنان باردار و کودکان از جمله لبنیات ، بسته‌های غلات ، میوه ،گوشت و مرغ ، ماهی ، مکمل‌های غذایی و شیر خشک گنجانده شود.در بسته‌های درمانی شامل آزمایشات غربالگری و ژنتیک ، سونوگرافی و هزینه  ویزیت و زایمان رایگان باید قرار داده شود ،همچنین کودکان هم باید تحت درمان وآزمایشات رایگان باشند .

وی اضافه کرد : این طرح نباید با دید صدقه دادن و به دور از شان انسانی باشد باید این طرح  طوری تببین  و حمایت بشود که در راستای تحقق شرافت انسانی ، رفع فقر و سو تغذیه و بهداشت و درمان استاندارد وکم کردن دغدغه مادران و کودکان باشند .در حال حاضر تامین بسیاری از نیازهای اساسی برای بسیاری از خانواده‌های جوان بسیار سخت شده است . جامعه ایران باید به سمتی  از رفاه  اجتماعی سوق پیدا  کند که همتراز با  جوامع پیشرفته  ای باشد که از این نوع امکانات رفاهی  استفاده میکنند.

وی یاد آور شد :  در حال حاضر در حال نگارش طرحی برای یارانه غذایی و درمانی برای زنان باردار و کودکان هستیم ، امیدوارم طرح جامع و هدفمندی در راستای رفع مسایل و مشکلات زنان و کودکان این سرزمین باشد . سالهای متمادی است که زنان و کودکان این سرزمین از فقر و سو تغذیه  و عدم بهداشت مناسب رنج میبرند ، حال زمان آن رسیده است که طرح‌ها و لوایحی در زمینه رفع فقر و گرسنگی در ایران تصویب گرددو رفاه جامعه ایران درآینده نه چندان دور به سطح بین اللملی و فراتر از آن برسد .

 

 


پیام یا سوال خود را برایمان بفرستید

پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.*

*