پنج شنبه ۲۱ فروردین سال ۱۳۹۹

کودک همسری و افزایش کودک بیوه

سن ازدواج در بسیاری از نقاط  ایران زیر ده سال است ، مردانی که این کودکان را به عقد خود در می‌اورند حداقل سی و یا چهل سال از این کودکان بزرگتر هستند و در برخی ازدواج‌ها دیده شده است که کودک همسران ،همسر دوم و یا سوم این مردان هستند .

 فقر، اعتیاد والدین ، رسم و رسومات قومی و قبیله ای ، پیونده‌های طایفه ای این کودکان را در چنگال و دستان ،هوسران نامهربان مردان بزرگسالی که گاها همسن پدر بزرگ و پدر خود هستند قرار میدهد . آسیبی که این کودکان در دوره کودکی از والدین خود برای ازدواج با مردان بزرگسال می‌بینند روح و جسم کودک را مورد آزار قرار میدهد .

رشد ناکافی جسمی و ذهنی  کودکان در قبال مسولیتی که حتی بزرگسالان در آن مشکل دارند ظلمی هست که سالانه چندین هزار کودک در ایران میبینند .کودکانی که بجای درس خواندن باید مسولیت یک زندگی تربیت فرزندانی که حتی نه یا ده سال با آن‌ها فاصله سنی دارند . بارداری‌های خطرناک ، طلاق ، آزار و اذیت جسمی، روحی و روانی و ...تنها بخشی از آسیب‌های این کودکان است .

بدترین آسیب به این کودکان زمانی است که این کودکان طلاق میگیرند ، کودک بیوه‌ها یی که حتی زیر سن هجده سال هستند به دلیل عدم تحصیل ،عدم قبول خانواده‌ها در پذیرش کودک بیوه‌ها ، ناتوانی آنها در کسب معاش ، کودک بیوه‌ها را به سمت فساد ، فحشا و قاچاق و تن فروشی سوق میدهد و آسیب‌های اجتماعی وبیماریهای مقاربتی خطرناک ،بزرگ شدن سیستم تن فروشی و بهره کشی و سو استفاده از بیوه کودکان را افزایش میدهد  . 

نگرانی اکثر فعالان حقوق زنان و کودکان  بیشتر به جنبه‌های بالا ذکر شد  اشاره دارد . با اینکه بسیاری از فعالان شبانه روز در حال اطلاع رسانی، پیگیری هستند قابل تامل است که چرا مجلس لایحه و یا طرحی را مبنی بر ممنوعیت ازدواج کودکان به تصویب نمی‌رساند .

 


پیام یا سوال خود را برایمان بفرستید

پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.*

*