پنج شنبه ۲۱ فروردین سال ۱۳۹۹

دانش آموز آزاری

تنبیه  بدنی در گذشته برای کنترل و مهار دانش آموزان استفاده میشد .تا  اوایل دهه نود  که شبکه اجتماعی چندان پیشرفت نکرده بود این مسئله کمتر دیده میشد .گویی شکایت والدین در برابر معلمین ومسئولان مدرسه به جایی نمیرسید .تا اینکه صدای دانش آموز آزاری بعد از سالها و شاید  بعد از قرن‌ها به گوش رسید. 

تنبیه دانش آموزان  چه از لحاظ بدنی و چه از لحاظ لفظی حال و آینده دانش آموزان را به خطر می‌اندازد . کابوس‌های بد مدرسه در دوران بزرگسالی ، حس عدم مقبولیت در جامعه ، انزوا و روابط نافرجام  و رشد دروغ گویی و بسیاری از مشکلات میتواند از این مسئله نشات بگیرد . 

. متاسفانه با ا ینکه گزینش سختی درانتخاب معلمان  وجود  دارد ولی گاهی اوقات از این تعداد معلم تعدادی به دلایل روانی ، خالی کردن عصبانیت و مسایل مشکلات معیشتی و  خانوادگی  جهت عقده گشایی اقدام به تنبیه دانش آموزان میکنند. کودکان و نوجوانان برای رشد و شکوفایی استعداد ، خردو بال و پر بر آینده پا به مدرسه گذاشته اند ولی متاسفانه اگر به هر مدرسه ای در تهران و یا شهرستانها سری بزنید و از هر دانش آموزان در مورد مدرسه و معلم و ناظم سوال بپرسید حداقل به یک یا دو نفر از پرسنل مدرس علاقه ای ندارند  و طبق آمار بدست آمده همیشه کسانی مورد تنفر دانش آموزان بوده اند که خشن ، بداخلاق هستند فرق نمیکند معلم باشد یا مدیر و ناظم .

اینها تنها بخشی از دنیای دانش آموزان است . برخورد مناسب و درست و روانشناسانه  در مدارس میتواند از وجود افراد بزهکار جلوگیری کند جای بزرگ کردن زندانها بآید در مدارس حس انسان بودن و انسانیت را پرورش داد ،  در جامعه کنونی وخانواده‌های از هم پاشیده اوضاع برای کودکان و نوجوانان  به حد کافی سخت و طاقت فرسا  هست لااقل محیط مدرسه برای کودکان و نوجوانان جای امن و آرامش باشد.

یاد معلمی بخیر که این شعر رو هزار بار از ما پرسید ولی معلوم نیست چند نفر این شعر رو سرلوحه و چند نفر فراموش کردند و خلافش رو انجام دادند?

میازار موری که دانه کش ست 

که جان دارد و جان شیرین خوش ست 

مزن بر سر ناتوان دست زور 

که روزی در افتی به پایش چو مور

 

 


پیام یا سوال خود را برایمان بفرستید

پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.*

*